Ziua Culturii Naționale – omagiere Mihai Eminescu.

În fiecare an, pe data de 15 ianuarie, Mihai Eminescu, „Luceafărul poeziei românești ” ajunge la inimile celor care îl omagiază. Anul acesta se împlinesc 169 de ani de la nașterea celui mai mare poet român, care, chiar dacă îl trecem cu vederea de-a lungul anului, se face simțit prin poemele cunoscute. Eminescu e înainte de toate un poet român, de o valoare inestimabilă, care a reușit să cuprindă în versurile sale sinteza tuturor însușirilor noastre etnice și să oglindească întreg sufletul românesc. Astfel, elevii claselor a VII -a A, B şi a VIII -a A, B, sub îndrumarea doamnelor prof. Costea Ana Mihaela, Popoviciu Elena, Petre Cristina şi Nemeş Ioana, au comemorat acest moment printr-un program literar -artistic, în cadrul căruia au fost recitate, cântate şi dramatizate poezii din opera marelui poet.

Prof. Ana Mihaela Costea

Acest articol a fost publicat în DIN VIAȚA ELEVILOR. Salvează legătura permanentă.