Ziua limbii slovace

Ziua Limbii Slovace este sărbătorită în ţara noastră pe 25 mai.
Cu această ocazie, ziua este marcată în toate instituţiile de învăţământ în care se predă limba slovacă drept limbă maternă. Limba noastră – maternă, oficială, literară, vorbită, scrisă, îmbogăţită sau sărăcită, cultivată sau maltratată – este celebrată în 25 mai în România. Învaţată în familie şi în şcoală şi apoi iubită şi cultivată, sau ignorată, poluată ori uitată, limba e vie şi puternică pentru că exprimă, uneşte sau dezbină, defineşte identitatea, se moşteneşte şi se lasă moştenire.  De asemenea, slovaca este limbă oficială în Uniunea Europeană. Menirea noastră este să rămânem în mândri că suntem slovaci și să promovăm limba slovacă. Limba nu este doar a  învățătorilor de limbă, ea aparține nouă tuturor celor care am vorbit-o de-a lungul anilor. Cu această ocazie am iniţiat şi coordonat un proiect de parteneriat cu o altă școală ca și schimb de experienţă. Elevii au avut posibilitatea să se exprime în limba maternă – slovacă literar, creativ prin compuneri, poezii, cântece, dansuri, desene. Activitățile s-au desfășurat pe trei secțiuni:

  • I. Recitări de poezii
  • II. Compuneri pe această temă
  • III. Secțiunea artistico – plastică

Am acordat premii pentru fiecare secțiune, diplome de participare tuturor participanților. La sfârşit s-a prezentat un moment cultural artistic. S-a realizat expoziție cu lucrări în incinta Școlii Primare nr. 2 Valea Cerului.

înv. Ardelean Reghina

Acest articol a fost publicat în DIVERSE. Salvează legătura permanentă.