”O școală fără bullying ”

A început școala, a început și bullying-ul. Se pare că se întâmplă încă da la 8 ani, unii spun că se întâmplă chiar și în grădinițe. Trist. Bullying este un comportament nedorit, agresiv. Unii copii își folosesc in mod repetat puterea, pentru a-i controla si a-i răni pe ceilalți. De multe ori, tratamentul discriminatoriu la care este supus un minor, jignirile zilnice venite din partea unor colegi, au efecte mult mai grave pe termen lung în ceea ce priveşte dezvoltarea copilului. Elevii au nevoie să trăiască într-un mediu în care se simt în siguranță și să învețe să rezolve situațiile dificile într-un mod corect.

În perioada 29.09 2017-06.10.2017, la Liceul Tehnologic Nr.1 Suplacu de Barcău, s-a derulat proiectul ”O școală fără bullying” , inițiat de consilierul școlar Dragoș Olimpia, proiect ce și-a propus să contribuie la prevenirea şi combaterea fenomenului  bullying prin activităţi educative adresate elevilor. Astfel că, elevii clasei a X-a si a IV-a precum si cei din clasele V-VIII de la Școala Gimnazială Nr.1 Borumlaca, au participat la activități interactive de informare si mediere a conflictelor, prin metode, cum ar fi: exerciţii de grup, joc de rol,discuţii asupra unor povestiri şi situaţii reale,  tehnici de prezentare, tehnici art-creative. Copiii au trăit  experiențe practice, s-au jucat  și au gândit  mai mult atunci când le-au fost  prezentate situații pe care au trebuit  să le rezolve. Obiectivul principal a fost  încurajarea elevilor în asumarea responsabilităţii pentru o rezolvare a conflictelor din viaţa lor fără violenţă, dezvoltarea abilităților de gestionare in mod eficient a situațiilor de bullying precum și dobândirea unor instrumente pentru identificarea timpurie a situațiilor de bullying, simptomele situațiilor și strategii reale de intervenție.

Proiectul s-a bucurat de sprijinul direcțiunii liceului  și  de implicarea a 6 cadre didactice .

Prof. documentarist Chira Brîndușa

Acest articol a fost publicat în DIN VIAȚA ELEVILOR. Salvează legătura permanentă.