Ziua limbii slovace

25 mai reprezintă în România – Ziua limbii slovace. Limba noastră slovacă, poate fi moștenită, păstrată și cultivată cu sfințenie și dăruire, cu dragoste și respect. Menirea noastră este să rămânem în continuare mândri că suntem slovaci și să propagăm și să promovăm limba slovacă. Măcar, pe 25 mai să ne amintim cu mândrie că facem parte din frumoasa familie slovacă și pentru respectul pe care l-am primit că suntem cetățeni loiali ai României. La această activitate extrașcolară participă copii, învățători și profesori cu predare în limba slovacă din localități.

Scopul acestei acțiuni este celebrarea limbii materne și importanța cunoașterii limbii materne. La mulți ani tuturor Slovacilor! La mulți ani Limba Slovacă!

Activitatea extrașcolară a fost coordonată de Prof.înv.primar Ardelean Reghina-Ramona,  Școala Primară Nr.3 Valea Cerului
Acest articol a fost publicat în DIN VIAȚA ELEVILOR. Salvează legătura permanentă.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *